top of page

Yurtdışı Alışverişlerde Ödenen KDV'nin İade Olarak Geri Alınıp Alınamayacağı

SİRKÜLER

Tarih : 10.04.2015

Sıra No : 2015/16

Konu : Yurtdışı Alışverişlerde Ödenen KDV'nin İade Olarak Geri Alınıp Alınamayacağı

İş, tatil vb. nedenlerle yurt dışına çıkan müşterilerimizin gittikleri ülke/ülkelerde alışveriş yapmaları ve KDV ödemeleri kaçınılmazdır. Peki, bu şekilde ödenen KDV'lerin geri alınabileceğini biliyor musunuz? Ülkeden ülkeye değişmekle beraber bu konuda bazı genel bilgilerin bilinmesinde fayda görmekteyiz.

Ülkemiz KDV Kanunu uygulamasında da, turistlerin satın alarak kendi ülkelerine götürdükleri malların KDV'leri, belirlenmiş olan usul ve esaslara göre kendilerine iade edilmektedir. Turistlerin ülkemizde satın aldıkları ve yararlandıkları hizmetlerde ise ödedikleri KDV kendilerine iade edilmemektedir. İade sadece yurt dışına çıkardıkları mallarda söz konusu olmaktadır. Bu konuda KDV Genel Uygulama Tebliği'nde gerekli açıklamalar yer almaktadır. Yabancı ülke uygulamaları da hemen hemen ülkemiz uygulaması ile paralellik göstermektedir. Turistlerin bu şekilde satın alarak ülke dışına çıkardıkları malların KDV'sinin iade edildiği bu uygulamaya Perakende İhracat/Tax Free de denilmektedir.

Ülkemizin Dış Ticaret Ataşelikleri'nden aldığım bilgiler çerçevesinde bu konuda bir çalışma yaparken, tax free uygulamasının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğini tespit ettim ve bu konuda genel bilgi olarak ortak bir metin hazırlamaya başlamışken, www.uzakrota.com sitesinde yayımlanmış çok güzel hazırlanmış bir açıklamaya rastladım. İlgili site yönetiminden de izin alarak, bu konuda siz değerli müşterilerimizi bilgilendirmek amacıyla söz konusu açıklamayı aynen göndermeye karar verdim. Sizlere yararlı olacağını umduğum bu açıklama aynen aşağıdadır:

" Tax Free Nedir? 

Yabancı bir ülkede ikamet etmeyen yolcuların satın alarak ülke dışına götürdükleri malların teslimi anında Katma Değer Vergisi tahsil edilir. Ancak gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen Katma Değer Vergisi iade olunur. KDV uygulanan ülkelerde ‘’TAX FREE’’ adı altında tatbik edilen bu yöntem , yurt dışında yaşayanların ülke içinde aldıkları hediyelik eşya ve sair malların vergiden arındırılmasını amaçlamaktadır. Bu şekilde oluşan ve ihraç etkisi yapan bu mal hareketinde KDV ‘den arındırma işlemi uygulanır.

Ödediğim Vergiyi Nasıl Geri Alırım?

Yurtdışına turist olarak çıkmışsanız yaptığınız alışverişlerde ödediğiniz vergiyi geri alma şansına sahipsiniz. Ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık göstermekle beraber aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da iade tutarını etkilemektedir. Elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ülkelere göre farklı olmakla birlikte ortalama olarak, ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u iade olarak alınabilmektedir. Harcamalarınızda satın alınan her ürün için iade almak mümkün değildir.(Hizmet ile alakalı harcamalar; Otel konaklaması, ulaşım giderleri, yemek, yiyecek ve içecek vb gibi harcamaları kapsamaz) Ayrıca alışveriş tutarınız belli bir rakamın üzerinde ise tax free alma hakkınız olur.

Tax free alabilmek belirli şartlara göre alışveriş yapılmalıdır. Alışveriş yapacağınız yere geldiğinizde, mağaza girişinde ya da kasa civarında tax free logosu bulunmasına dikkat edilmelidir. Eğer bir logo göremediyseniz mağazadaki yetkili birisinden bu konuda bilgi almalısınız.

Yurtdışı Alışverişlerinizde Vergi İadesi Alın

Mağazının tax free uygulaması var ise ürünü satın alırken Tax free den faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu durumda size bir tax-free zarfi ve biri uzun biri kısa olmak uzere iki tane fiş benzeri form vermeleri gerekir. Bu formlarda size özel alanları doldurmanız istenir (pasaport numarası, isim, soyisim, adres vs.).

Tax free makbuzların üzerinde mutlaka mağaza kaşesi ve yetkili kişinin ıslak imzası bulunmalıdır. Bu prosedür ile tax free talep etme hakkını elde etmiş oluyorsunuz. Daha önceleri sadece alışveriş yaptığınız ülkeden çıkarken gümrükten alabildiğiniz vergi iadesini, birkaç yıldır şehir merkezlerinde de bulunan tax-refund ofislerinden de alabilirsiniz fakat küçükte olsa bir komisyon oranı alınmakta. Bunun için Global Blue‘nun sitesinden alışveriş yaptığınız şehirdeki tax refund ofislerinin nerelerde olduğuna bakabilir ve size en uygun olanına gidebilirsiniz.

Tax-refund ofisinde verginizi geri almak istediğinizi söyleyerek elinizdeki tax-free formlarını görevliye teslim ederek verginizi iade olarak alıyorsunuz. Size verilecek olan formu alarak ülkeyi terk edeceğiniz havalimanındaki gümrüğe tax free formunu onaylatmanızı ve 1 ay içerisinde onaylanmış formu size verilen zarfa koyup postalamanız gerekecektir. Eğer bu işlem yapılmazsa, yani 1 ay içerisinde gümrükten onaylanmış tax-free formu onlara ulaşmazsa, kredi kartınızdan size ödedikleri vergiyi tahsil edeceklerdir. (Bazı havaalanlarında onaydan sonra formu atabileceğiniz posta kutuları bulunmaktadır)

Not : Tax free den faydalanabilmek için 3 aydan az bir süre için gitmiş olmanız, gittiğiniz ülkede oturum izni almamış olmanız ve lisansüstü bir eğitim için o ülkede bulunuyor olmamanız gerektiğini unutmayın."

Saygılarımla.

Abdullah TOLU

Yeminli Mali Müşavir

TOLUEN YMM DENETİM VE DANIŞMANLIK

276 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page